Informacje ogólne

Szczecin - stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego. 
Jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce, gdzie zajmuje 3. miejsce pod względem zajmowanej powierzchni. Według danych z 30 czerwca 2009, miasto miało 406 427 mieszkańców co daje 7 miejsce pod względem liczby ludności w kraju. Odległość z centrum miasta do Morza Bałtyckiego w linii prostej wynosi 65 km. Przez miasto przepływają: rzeka Odra, jej ramię boczne Regalica wpadająca do jeziora Dąbie leżącego w całości w granicach miasta. 

Obecnie w mieście objętych ochroną prawną jest ok. 200 zabytków, a samo miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Według badań dokonanych w latach 90. XX wieku obecni mieszkańcy Szczecina (obok mieszkańców Wrocławia) posługują się polszczyzną najbardziej zbliżoną do języka literackiego spośród wszystkich mieszkańców Polski.

 

panorama tsr z mostu-600 550

 

Ciekawostki o Szczecinie:
1. 16 września 1879 r. w Szczecinie uruchomiono komunikacje tramwajową. W tym samym roku powstała zajezdnia tramwaju konnego przy ul. Dębogórskiej. Po elektryfikacji linii tramwajowych w 1897 r. okazało się, że nie ma możliwości przebudowania tej zajezdni na elektryczną. Wobec powyższego podjęto decyzje o likwidacji starej i budowie nowej zajezdni przy dzisiejszej ul. Wiszesława. 1898 r. towarzystwo tramwajowe zakupiło teren o powierzchni 6398 m2 wraz z kamienicą przy ul. Wiszesłwa. 18. Parter budynku przeznaczono na cele biurowe a pozostałe piętra wynajęto pracownikom jako mieszkania służbowe. Zajezdnia mogla pomieścić 42 wagony (jak podają inne źródła 60). w 1907 r. zajezdnie znacznie rozbudowano, zwiększając długość hali i torów o 30 m oraz zadaszając tory postojowe. Pozwoliło to zwiększyć pojemność hali do 90 wagonóW latach 1925-1926 dla zmniejszenia strat przesyłanej energii elektrycznej, zamontowano dwa wielkie prostowniki o mocy 1104 W każdy.


2. W latach 1705 – 1710 stolica województwa zachodniopomorskiego była rezydencją dworu królowej Polski Katarzyny Leszczyńskiej oraz jej córki Marii. Ówczesny władca Rzeczpospolitej, król Stanisław Leszczyński w czasie działań wojennych w ramach wojny północnej, postanowił umieścić swoją rodzinę w bezpiecznym schronieniu – pod opieką Szwedów (byli oni w tym czasie zwierzchnikami Pomorza Zachodniego).


polandszczecinseamuseum-500
3. Szczeciński Cmentarz Centralny to największy cmentarz w Polsce, a trzeci w Europie, oficjalnie otwarty dnia 6 grudnia 1901. Wzorowany na nekropoliach Hamburga i Wiednia. Obecnie zajmuje powierzchnię: 167,8 hektara. Od założenia cmentarza spoczeło tu ponad 300 tyś. zmarłych. Obecnie jest jedenym z najpiękniejszych parków przyrodniczych naszego Miasta.

4. Rozległy obszar - Szczecin jest trzecim najrozleglejszym miastem w Polsce - jego całkowita powierzchnia wynosi 301 km2 (czyli 0,1% powierzchni Polski). Znaczną część miasta zajmują rozlewiska Odry. Jezioro Dąbie - rozległy polodowcowy zbiornik wodny, czwarte co do wielkości jezioro w Polsce.


5. Miasto magnolii - wiosenną wizytówką Szczecina jest kwitnąca magnolia. Szczecin to jedyne duże miasto w Polsce, w którym tak licznie rosną magnolie.

6.
 Szczecin jest miejscem narodzin dwóch późniejszych caryc rosyjskich. Pierwszą z nich była Zofia Augusta Anhalt – Zerbst, bardziej znana jako Katarzyna II. Urodzona w 1729 roku kobieta, była córką ówczesnego komendanta twierdzy szczecińskiej. Urodziła się w zabytkowym domu przy ulicy Farnej, który zachował się po dziś dzień. Widnieje na nim pamiątkowa tablica. Miłośnicy historii niewątpliwie orientują się, iż koronowana na carycę w 1762 roku Katarzyna II, była pomysłodawczynią tragicznych w skutkach dla naszego kraju rozbiorów Polski. Drugą z rosyjskich caryc urodzonych w Szczecinie była poczęta w 1759 roku, w Pałacu pod Globusem Zofia Dorota von Wurtenberg. W Rosji panowała jako Maria Fiordowa, małżonka cara Pawła I.

7.
 Układ XIX-wiecznej osi urbanistycznej miasta wzorowany jest na układzie paryskim, dlatego też Szczecin często nazywa się "Paryżem północy". Astrologowie, pp. Gardasiewiczowie, odkryli również, iż układ trzech centralnych placów (Grunwaldzkiego, Odrodzenia i Sprzymierzonych) odzwierciedla położenie piramid w Gizie względem Nilu a także pasa konstalacji oriona wzgledem Drogi Mlecznej.dsc00576-500

 

8. We wczesnym średniowieczu Szczecin uznawany był za twierdzę nie do zdobycia. W Danii istniało ponoć powiedzenie: "Nie jesteś bezpieczny, jeśli nie chronią Cię mury Szczecina". Fortyfikacje zostały rozebrane, obecnie jedyna ocalała część murów znajduje się na ul. Św. Ducha.

stettin merian-500

Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+